Mariusz Mikołajek

Mariusz Mikołajek

Mariusz Mikołajek

Mariusz Mikołajek (ur. 5 lutego 1958 we Wrocławiu) – polski artysta malarz, animator wydarzeń kulturalnych.

Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (dzisiejsze ASP Wrocław) zakończył obroną dyplomu w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego (1984). Miejscem obrony była Kolegiata Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim. Obrazy zostały zarekwirowane przez SB, która próbowała doprowadzić do unieważnienia dyplomu artysty. Wcześniej próbowano usunąć go z uczelni za udział w manifestacji antykomunistycznej. W latach osiemdziesiątych brał udział w niezależnym obiegu sztuki.

Jego malarstwo sytuuje się między sztuką przedstawieniową, a abstrakcją. Tematem jest człowiek, jego emocje i relacje. Egzystencjalny wymiar ludzkiego istnienia. Artysta podkreśla rolę światła w budowaniu swojej twórczej wypowiedzi.

Ważną częścią działalności Artysty są działania paraplastyczne i animacja wydarzeń kulturalnych. ( 0d 2013 w ramach działania Fundacji OK., art).

Przez dziesięciolecia swojej pracy twórczej Mikołajek był artystą niezależnym. Outsiderem odpornym na chwilowe mody czy dobrze sprzedające się trendy. Jego sztuka jest autentyczna, uczciwa i nie poddająca się żadnym presjom. Szalenie ciekawe jest połączenie podlegających tak wysokim standardom osobistych prac malarza z drugą ścieżką jego działalności poświęconą animowaniu wspólnych działań w obszarze sztuki z ludźmi z najróżniejszych środowisk.

Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą, brał udział w wielu wystawach zbiorowych. Prace jego zostały zakupione do wielu kolekcji prywatnych i instytucjonalnych w kraju i za granicą. Między innymi: Muzeum Narodowe w Krakowie zakupiło 3 obrazy z Serii Obozowej w 1999. A praca Po numeracji 8” zawisła w Muzeum Narodowym w Krakowie nowo otwartej Galerii Sztuki Współczesnej XX i XXI w ( 14 października 2021), obok takich wybitnych artystów jak Andrzej Wróblewski, czy Jonasz Stern. Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zakupiło prace artysty z ostatniego okresu (cykl; ”Windows” ). Były one eksponowane na wystawie zbiorów Zachęty w Muzeum Współczesnym Wrocław w 2021roku. Jego prace posiada w stałej ekspozycji Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, pięć prac jest w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu. Także Muzeum Archidiecezji Warszawskiej i Galeria Sztuki Sakralnej w Kielcach w swoich zbiorach ma Mikołajka. Ocalały z lat stanu wojennego cykl prac graficznych zakupiło Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Obraz artysty w 2019 roku został zakupiony przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i jest eksponowany w Ratuszu Wrocławskim. Sporą część prac artysta sprzedał zagranicznym klientom – prace są m. In. w prywatnych zbiorach w Niemczech, Danii, Szwecji, Kanadzie, USA, Brazylii , Hiszpanii, czy Włoszech (90% cyklu Stan Wojenny z lat 1982-85 został zakupiony do prywatnej kolekcji w Mediolanie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatem medalu Gloria Artis przyznanego przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego w 2014 roku za wybitne osiągnięcia na polu kultury i sztuki.

Wybrane nagrody i wyróżnienia

 • Honorowa Nagroda Konrada Jarodzkiego – Komisarza Ogólnopolskiej Wystawy Malarstwa Młodych „Droga i Prawda” (1985)
 • Złoty Medal za całokształt twórczości, VII Biennale Sztuki Sakralnej BWA Gorzów Wlk. 2000r.
 • Nominowany do nagrody za Wystawę Roku 2003 ZPAP . . Wystawa „Ruchome. Nieruchome.Obrazy” w przestrzeni kina Helios ( obecnie ”Nowe Horyzonty”) .
 • Nagroda za Wystawę Roku Związku Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu, Wystawa „Zawsze początek” w Browarze Mieszczańskim (2009)
 • Brązowy medal Gloria Artis (2014)
 • Nagroda Prezydenta Miasta Wrocławia 2018

Wybrane wystawy indywidualne

 • „Zawsze początek. Spotkanie” – Stara Kopalnia, Wałbrzych (2019)
 • „Cały ten jeans” – Galeria Miejska, Wrocław (2015)
 • „Miejsce” – BWA Wrocław, Galeria Awangarda, Wrocław (2013)
 • „Zawsze początek” – Browar Mieszczański, Wrocław (2009)
 • Galeria Bram, Aalborg, Dania (2007)
 • „Przestrzeń odkupiona”, Muzeum Miejskie, Ratusz, Wrocław (2005)

Wybrane wystawy zbiorowe

 • „Znaki Apokalipsy” – Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu (2020)[7]
 • „Statek Robinsona” międzynarodowa wystawa Galerii Miejskiej w budynku Muzeum Architektury we Wrocławiu (2019)
 • Art. WORK / PL–UA, Artyści o pracy, Galeria Miejska Wrocław – MystetskyiArsenal Kijów (2017)
 • Teraz Sztuka / Art Now!, Parlament Europejski, Bruksela (2009) – wystawa z okazji 100–lecia ZPAP
 • „W drodze do wolności 1966–1994” – Galeria Miejska BWA, Bydgoszcz (2009)
 • Wystawa polskiej sztuki współczesnej – Muzeum Narodowe w Krakowie (2009)